Menighedsråd kræver ja til homovielser

08/03-10



Havde man for 100 år siden påstået, at tiden ville komme, hvor politikere ville være det led, der nægtede kirken at vie to mænd eller to kvinder, så ville datidens folk have kaldt udsagnet for en falsk profeti. Tiden har ændret sig, men det er ingen undskyldning, for Bibelen har sagt som den siger i næsten 2.000 år, og det er præster der med den i hånden, ønsker at hellige et u-ægte ægteskab1.

Men præsterne står i kø, for at indstifte ligestilling på et område, hvor ligestilling er og bliver løgn. To mænd, eller to kvinder, bliver aldrig mand og kvinde, og det kræves for at indgå et ægteskab - uanset hvilken trosretning man følger. Så præsterne udstiller sig selv, og hele kirkens ry som løgnere, og siger:

Vi kan ikke længere være tjent med, at politikerne lurepasser i dette spørgsmål, så nu har vi gjort dem opmærksomme på vores ønske


Hvor længe mon politikerne vil være i stand til at bevare Danmark fra konsekvenserne af at kalde helligt hvad u-helligt er? At kalde løgn for sandhed? Dronningens årlige "Gud bevare Danmark", får en mere og mere buldrende tom rungen. Den sidste flig af Danmark, er på vej ud af Guds hånd!

Referencer1 Se Flere præster støtter homoægteskaber

Kilde: www.berlingske.dk


Debat: Menighedsråd kræver ja til homovielser

Skriv kommentar

Navn*
E-mail* (vises ikke)
Kommentar*

Relaterede nyhedsblogs

Folkekirken [12]; Kristendom [61]; Samfund [69]; Seksualitet [35];

Flere nyhedsblogs fra 2010